ISTORIC CLUB KYOBUKAN

Prezentăm câteva repere reprezentative din istoria clubului nostru, de la înființarea acestuia, până în prezent.

1.   Aprilie 1994 – Primul demonstrativ de kendo din Braşov, ce a avut loc la Sala Sporturilor , susținut de către o delegatie  ZNKR  ( Zen Nihon Ken Reimen ) de aproximativ 30 persoane , condusă de Sensei Aikiro Kubo.

 

2.  7 mai 1994 – Primul antrenament de kendo la sala Dinamo și Tractorul ( actuala Forex ) . Înscrierile s-au făcut la Primărie cu ajutorul Dl. Kovacs Tiberiu ,care se ocupa cu relația dintre Braşov şi Musashino. Antrenamentele au fost făcute cu Sensei Ion Gârbea , Sensei Ioan Crăciunel , Sensei Valentin Crăciunel , Sensei Octavian Cismaş , Sensei Silviu Georgescu , Sensei Catălin Crăciunel , Sensei George Furtună , Sensei Lucian Gherghel  şi alţii . Timp de un an de zile la sfârşitul fiecărei săptămâni venea cîte un Sensei pentru a ne împărtăși din experiența dumnealui în kendo.  O contribuţie deosebită la formarea clubului au avut-o sensei Ion Gârbea,  sensei Ioan Crăciunel şi sensei Octavian Cismaş.

Le mulţumim tuturor pentru efortul depus şi le vom rămîne mereu recunoscători pentru faptul că ne-au îndrumat pe această cale - KENDO

  

3.  Campionatul Naţional 23-25 Septembrie 1994 Bucuresti  – participă în urma unei selecţii  următorii – Sorin Zahan , Anca Zahan , Ciprian Popa, Bogdan Ratz , Aurelia Cazacu, Lucian Pleşca , toţi participanţii au fost găzduiți de către Sensei Hiroyoshi Amamoto – 5 dan

 

415 Octombrie 1994 – primul examen de bogu organizat la Braşov – sala de scrima,în urma caruia au obţint bogu – Sorin Zahan , Bogdan Ratz , Aurelia Cazacu. ( trei din cinsprezece )

5Martie 1995 Bucureşti şi Braşov -  am primit vizita unei delegaţii ZNKR condusă de Sensei Ide Katsuhiko 8 Dan Iaido , 8 dan Jodo , 6 dan kendo şi Sensei Tsujita Hiroyuki 6 dan kendo

 

6.   8 Aprilie 1995 – au obţinut bogu – Ciprian Popa şi  Stefaniţă Amuratiu.

 

7Cupa României  9 -10 iunie 1995 Bucureşti – au obţinut bogu –Vasile Iacob şi Paul Szekely.

Participanţi cu bogu – Sorin Zahan , Ciprian Popa ,Bogdan Ratz şi  Stefaniţă Amuratiu.

Participanţi fără bogu – Daniela Grapă , Csaba Kerestesz ,Catălin Mihai , Ionuţ Obreja ,Sergiu Azoiţei , Dan Bucurenciu.

 

824 – 25 iunie 1995 Veszprem  Cupa Ungariei au participat la stagiu şi Cupa Ungariei , obţinând gradul de 1 kyu – Sorin Zahan , Stefaniţă Amuratiu.

 

917 August 1995 – Donaţie din partea Domnului Yuka Ishijima către club a 10 shinai marimea 34 şi 35.

 

10.  Campionatul Naţional 9-10 Decembrie 1995 Bucuresti  au obţint bogu – Anca Zahan, Daniela Grapă, Csaba Kerestesz , Catălin Mihai

Participanţi – Sorin Zahan , Stefaniţă Amuratiu , Ciprian Popa , Bogdan Ratz , Paul Szekely.

Locul – 2 echipe – Sorin Zahan , Octavian Cismaş – Bucureşti , Ovidiu Postelnicu.

Locul – 3 fete – Daniela Grapă

 

11.  Antrenamente cu Sensei Amamoto -au obţint bogu Csaba Kerestesz , Ionuţ Obreja , Sergiu Azoiţei

 

12Cupa României 16 – 17 Mai  1996  Bucureşti

Locul – 1  copii Csaba Kerestesz şi locul – 3 Sergiu Azoiţei

Locul – 3 fete – Daniela Grapă

Locul – 2 echipe – Sorin Zahan , Stefaniţă Amuratiu , Ciprian Popa , Bogdan Ratz , Paul Szekely

 

13Campionatul Naţional 26 – 27 Octombrie  1996 Bucuresti 

au obţinut bogu – Andrei Brâcov şi Lucian Pleşca

Locul – 1  copii Csaba Kerestesz

Locul – 3 fete – Daniela Grapă

Locul – 2 echipe – Octavian Cismaş – Bucureşti , Ciprian Popa , Csaba Kerestesz

participă şi Sorin Zahan , Stefaniţă Amuratiu făra bogu – Alin Stănilă şi Cristian Călănică

 

 14.  Cupa Banatului 8-9 Martie 1997 Timişoara

Locul – 1 fete – Daniela Grapă şi locul – 3 fete – Anca Zahan

Locul – 2 echipe feminin

Locul – 3 echipe masculin

obţine bogu – Alin Stănilă

 

15.  Cupa României 24 – 25 Mai  1997  Bucureşti

Au obţinut bogu – Cristian Călănică şi Mihai Moldoveanu

Locul – 2 fete – Daniela Grapă

Se claseaza în primii 8 – Sorin Zahan

Participă şi  Stefaniţă Amuratiu , Vasile Iacob , făra bogu – Claudiu Bălaşa

 

1626 – 27 iulie 1997 Veszprem  Cupa Ungariei

Participă – Daniela Grapă şi obţine gradul de 1 kyu

 

17.  Cupa Ciucului 23 – 24 August 1997 Miercurea Ciuc

Locul – 2 fete – Daniela Grapă

Locul – 2 echipe – Sorin Zahan , Stefaniţă Amuratiu , Ciprian Popa

Locul – 5 echipe – Vasile Iacob , Csaba Kerestesz , Daniela Grapă

Participă şi  Ionuţ Obreja , Cristian Călănică , Mihai Moldoveanu

făra bogu – Dan Moldovan şi Sebastian Mănciulea

 

18Campionatul Naţional 22 – 23 Noiembrie  1997 Bucuresti 

Locul – 1  copii Csaba Kerestesz şi locul – 3  Ionuţ Obreja

Locul – 3 fete – Daniela Grapă

Locul – 4 băieţi  – Sorin Zahan , Se claseaza în primii 8 – Stefaniţă Amuratiu

participă şi  Ciprian Popa , Bogdan Ratz , Vasile Iacob ,  Andrei Brâcov , Alin Stănilă , Mihai Moldoveanu

obţine bogu – Cristi Cristea , Sebastian Mănciulea , Daniel Moldovan , Alin Stănilă , Dragoş Catrinoi.

 

19.  23 – 28 februarie 1998 Stagiu  cu Sensei Takashi Ono  7 dan  Kendo voluntar din Japonia şi  Sensei  Alain Hagopian 5 dan din  Clubul ,, Fudoken ,, Marsilia  Franţa impreună cu o echipă.   Participa toţi cei cu bogu.

 

20.  Cupa Braşovului 1 Martie 1998 Braşov

Locul – 2 echipe -  Stefaniţă Amuratiu , Ciprian Popa , Bogdan Ratz

A fost organizat pentru prima dată examen de grad în ţară

Grade obţinute -1 dan – Sorin Zahan , Stefaniţă Amuratiu , Daniela Grapă

- 1 kyu – Bogdan Ratz, Ciprian Popa, Vasile Iacob, Sebastian Mănciulea, Cristian Călănică, Paul Szekely, Csaba Keresztes

 

 21. 8 Aprilie 1998 Bucureşti – delegatie ZNKR , demonstrativ și antrenament

Participă şi obţine gradul de 1 dan -Ciprian Popa şi 1 kyu -  Andrei Brâcov

 

22.  9 Aprilie 1998 Braşov  – delegație ZNKR , demonstrativ și antrenament Sala Sporturilor Delegaţia a fost condusă de Sensei Kanji Tsushima şi Preşedintele federaţiei japoneze de kendo Sensei Yoshimitsu Takeyashi.

 

23.   1 – 8 August 1998 Zilele Musashino – Săptămâna japoneză în 4 şi 5 August 1998

Demonstrativ în parcul Titulescu – participa toţi cei cu bogu

In 8 august vine împreuna cu familia sensei Takashi Ono

 

24 .  19 – 20  Septembrie 1998 -  antrenamente cu Sensei  Takashi Ono 7 dan

 

25.  10 – 11  Octombrie 1998 -  antrenamente cu Sensei  Alain Hagopian 5 dan

 

26Cupa României 24 – 25 Octombrie  1998  Bucureşti

Locul – 3 fete – Daniela Grapă

Se claseaza printre primii 8 – Sorin Zahan şi Stefaniţă Amuratiu; obţine bogu – Peter Arpad

 

27.  28-29 Noiembrie 1998 – antrenamente cu Sensei  Takashi Ono 7 dan

obţin bogu – Violeta Hulea, Lung Viorel, Razvan Pâciu, Cătălin Oţelea şi Razvan Vasilache

 

28.  Campionatul Naţional 5 – 6  Decembrie  1998 Bucureşti 

Locul – 1 fete – Daniela Grapă şi locul – 3 fete – Violeta Hulea

Locul – 4 băieţi  – Stefaniţă Amuratiu

Locul – 3 echipe – Stefaniţă Amuratiu , Ciprian Popa , Daniela Grapă şi Violeta Hulea

29.  23 Decembrie 1998 Gala de Arte Marţiale Demonstrativ Sala Sporturilor

 

30.  20 – 21 Martie 1999 – antrenamente cu Sensei Octavian Cismaş

 

31.  5 – 9 Aprilie 1998 Stagiu  Vatra Dornei

Stagiu de pregatire în vederea participării la Campionatul European de Kendo 15 – 18 Aprilie Lourds Franţa ( nu se participa lipsă viză )

Participă – Sorin Zahan , Stefaniţă Amuratiu , Daniela Grapă

 

32.  Cupa României 15 – 16 Mai  1999  Bucureşti

Participă – Sorin Zahan ,  Daniela Grapă ,  Andrei Brâcov, Paul Szekely , Cătălin Oţelea , Razvan Vasilache şi Peter Arpad

 

33.  Cupa Tomis 7 – 11  iulie 1999  Participă – Sorin Zahan

 

34.  1 -3 Octombrie 1999  

 antrenamente cu Sensei  Takashi Ono 7 dan şi Octavian Cismaş 2 dan

obţine bogu – Zsolt  Bodi

 

35.  8 -14 Noiembrie 1999

 antrenamente cu Sensei  Takashi Ono 7 dan

obţin bogu –  Alexandru Constantina, Alin Grosu, Mihai Ţetcu, George Milan, Claudiu Tătulescu, Răzvan Sultănoiu, Bogdan Sultănoiu

 

36.   Campionatul Naţional 20 – 21  Noiembrie  1999 Bucureşti 

Locul – 3 fete – Daniela Grapă

Locul – 2 băieţi  – Sorin Zahan , se clasează în primii 8 – Stefaniţă Amuratiu

Participă şi Violeta Hulea ,Ciprian Popa , Andrei Brâcov , George Milan , Razvan Vasilache , Dan Moldovan , Mihai Grosu.

Grade obţinute 2 kyu – Violeta Hulea

 

37    . 14 – 20 Februarie 2000 Stagiu

Stagiu de pregatire în vederea participării la Campionatul Mondial de kendo este selecţionat Sorin Zahan – participă toţi cei cu bogu.

 

38 . Cupa României 13 – 14 Mai  2000  Bucureşti

Locul – 2 fete – Daniela Grapă

Locul – 3 băieţi  – Sorin Zahan

Locul – 3 echipe – Stefaniţă Amuratiu , Daniela Grapă , Violeta Hulea şi George Milan

Grade obţinute 1 kyu – Violeta Hulea

2 kyu – George Milan şi Zsolt  Bodi

3 kyu – Alexandru Constantina

obţin bogu – Florin Paraschiv

  

39.   Cupa Tomis 10 -16 iulie 2000 Constanţa

Locul – 3 fete – Daniela Grapă

 

40.  18 – 23 Iulie 2000  Budapesta Cupa Ungariei

Participă şi obţin gradele de 2 Dan Daniela Grapă

1 Dan Violeta Hulea

 

41.  14 – 20 Februarie Stagiu Brasov

Pregătire pentru Campionatul Mondial – participă toti cu bogu din club

 

42.  Campionatul Naţional 2 – 3 Decembrie  2000 Bucureşti 

Locul – 2  copii -  Alexandru Constantina

Locul – 1 fete – Daniela Grapă

Grade obţinute - 1 kyu – Zsolt Bodi

- 2 kyu – Alexandru Constantina

Participă şi Violeta Hulea , Stefaniţă Amuratiu , Ciprian Popa , Florin Paraschiv

 

43.  7 – 8 Martie 2001 Festival de Arte Marţiale

participă toţi cei cu bogu

 

44.   Cupa României 7 – 8 Aprilie  2001 Ploiesti

Locul – 2  copii -  Alexandru Constantina

Locul – 1 fete – Daniela Grapă

Participă şi Zsolt Bodi  fără bogu răzvan Şandru şi Mihai Hlipcă

 

45.  26 Mai 2001

Demonstrativ la Centrul Musashino – participă  Sorin Zahan ,  Stefaniţă Amuratiu , Zsolt Bodi  , Daniela Grapă ,  Alexandru Constantina , Sebastian Manciulea , Ana Bihari

 

46 .  August 2001 Cupa  Tomis – nu participă nimeni din Braşov

 

47.  Campionatul Naţional 24– 25 Noiembrie  2001 Bucureşti 

Locul – 3 fete – Daniela Grapă şi locul 4 fete – Violeta Hulea

Locul – 5 băieţi  – Stefaniţă Amuratiu

Locul – 3 echipe – Stefaniţă Amuratiu , Andrei Brâcov,  Daniela Grapă , Violeta Hulea ,

şi Zsolt Bodi.

48.  4 – 6 februarie 2002 – antrenamente cu Sensei Shinichi Ishikubo

 

49.  2 – 3 Martie 2002 – antrenamente cu Sensei Shinichi Ishikubo

 

50.   Mai 2002 –Pleaca definitiv in Anglia Sorin Zahan

 

 51.  1 Iunie 2002- Bucureşti   delegaţie Z.N.K.R.

Grade obţinute - 2 Dan – Stefaniţă Amuratiu

- 1 Dan – Zsolt Bodi

52.  10 august 2002  - 10 Ani de relaţii Musashino , Braşov – Demonstrativ  în Parcul Nicolae  Titulescu

 

53.   16 -17  Noiembrie 2002 Timisoara – nu participă nimeni din Braşov

54.     5 Februarie 2002 – un antrenament cu Sorin Zahan

 

55.  13 – 14  Februarie 2003 -  antrenamente cu Sensei Ion Gârbea şi George Furtună

 

56.  3 Mai 2003  - antrenamente cu Sensei Alai Hagopian din Marsilia

 

57.   Între  anii 2003- 2004 nu am putut participa la competiţii pentru că  a trebuit să ne transformam conform Legii din Asociatie în Club. Preşedintele Clubului devine  Stefaniţă Amuratiu , Vicepreşedinte – Daniela Grapă şi secretară  Violeta Hulea

 

58.  22 februarie 2004 Miercurea Ciuc – Stagiu cu Sensei Kibe 6 dan din Ungaria

participă – Stefaniţă Amuratiu ,  Daniela Grapă , Zsolt Bodi.

 

59.  11 – 12 septembrie 2004 Bucureşti -delegaţie Z.N.K.R. şi Sensei Kibe

participă – Stefaniţă Amuratiu ,  Daniela Grapă

 

60.  Campionatul Naţional 20 Noiembrie  2004 Bucureşti 

           Locul – 1 fete – Daniela Grapă

obţin oficial bogu Loredana Stoica şi Bogdan Jelescu

participa şi Stefaniţă Amuratiu şi , Zsolt Bodi

61.  4 – 5 Februarie 2005 – Stagiu cu Sensei Shinichi Ishikubo

 

62.  Cupa României 19 Martie 2005 Timişoara –  echipe

            participă – Stefaniţă Amuratiu,  Daniela Grapă, Violeta Hulea, Alexandru Kovacs, Rareş Vernica

 

63.  Cupa României  9 Aprilie 2005  Bucureşti – individual

Locul – 2 fete – Daniela Grapă şi locul 3 fete – Violeta Hulea

participa şi Loredana Stoica , Rareş Vernica

 

64. 18 – 20 Iulie 2005 Bucureşti – Stagiu – delegaţie din Japonia Sensei Makita , Sensei Eto și Sensei Futakoshi

Grade obţinute - 2 dan – Violeta Hulea , Zsolt Bodi  și Levente Jozsa

-1 kyu – Loredana Stoica , Alexandru Kovacs

 

65.  23 iulie 2005 – pleaca definitiv în Germania Stefaniţă Amuratiu

 

66.  16 – 18 Septembrie 2005 - Stagiu Sensei Shinichi Ishikubo

 

67.  7 – 9 Octombrie 2005 Miercurea Ciuc – Stagiu cu Sensei Kibe 6 Dan din Ungaria

 

68.  Campionatul Naţional 15 Octombrie  2005  Bucureşti – echipe 

participă – Violeta Hulea , Daniela Grapă ,  Loredana Stoica , Alexandru Kovacs , Zsolt Bodi

Levente Jozsa – nu are drept de participare

 

69Campionatul Naţional 11 Decembrie  2005  Bucureşti – individual

Locul – 2 fete Violeta Hulea – şi locul 3 fete – Daniela Grapă

participă şi Loredana Stoica, Zsolt Bodi , Alexandru Kovacs  fară bogu Mariana Şuncă

 

70. 8 Ianuarie 2006  – un antrenament cu Sorin Zahan

 

71.  13 -15 Ianuarie 2006 – Stagiu cu Sensei Shinichi Ishikubo

 

72.  11-12 Februarie 2006 Bucureşti – stagiu cu Preşedinţii de Cluburi – Daniela Grapă

 

73.  18-19 Februarie 2006  Miercurea Ciuc – Stagiu cu Sensei Shinichi Ishikubo

participă şi  Violeta Hulea, Daniela Grapă, Zsolt Bodi, Alexandru Kovacs, Andrei Kovacs,Levente Jozsa , fară bogu Miruna Plosceanu

 

74.  4 Martie 2006 Bucureşti 2006– stagiu cu Preşedinţii de Cluburi – Daniela Grapă

 

75.  Cupa României 5 Martie 2006 Bucureşti -  echipe

             Locul – 3 fete – Daniela Grapă , Violeta Hulea , Loredana Stoica

participa şi Zsolt Bodi  , Levente Jozsa  , Alexandru Kovacs; fără bogu Mariana Şuncă ,  Andrei Kovacs

 

76.  28 -30 Aprilie 2006 – antrenamente cu Sensei Shinichi Ishikubo

 

77.  Cupa României  6 Mai 2006  Bucureşti – individual

Locul – 2 fete – Daniela Grapă

 

78.  20 – 21 Mai 2006 Stagiu de fete  Braşov cu Sensei Shinichi Ishikubo , Sensei Atsushi Takita şi  Sensei George Furtună

participa şi  Violeta Hulea , Daniela Grapă , Loredana Stoica , Oana Lucaciu , Melinda Egri , Emilia Carţiş , Mariana Şuncă , din Bucureşti Bety Vaia , Gabriela Maidaniuc

obţine bogu – Melinda Egri

 

79.  17-18 Iunie 2006 Stagiu la Bucureşti  – cu Sensei Shinichi Ishikubo , Sensei Atsushi Takita

 

80. 2 Iulie 2006 – un antrenament cu Stefăniţă Amuratiu

 

81.  Cupa Tomis şi stagiu 7 – 13 august 2006 Constanţa cu Sensei Alain Ducarme 7 dan , Sensei Ioan Craciunel si Sensei Ion Gârbea

Locul -1 fete – Daniela Grapă

Fighting spirit – Melinda Egri

participă şi  Violeta Hulea , Zsolt Bodi  , Levente Jozsa

obţine bogu – Emilia Carţiş

 

82.  15 -17 Septembrie 2006  Braşov –  Stagiu Sensei Atsushi Takita

 

83.  Campionatul Naţional 30 Septembrie  2006  Bucureşti – echipe 

participă  – Daniela Grapă ,Loredana Stoica , Zsolt Bodi  , Levente Jozsa  , Alexandru Kovacs

 

84.  9 -15 Octombrie 2006 Braşov –  Stagiu cu Sensei Atsushi Takita

 

85.  Campionatul Naţional 18 Noiembrie  2006  Bucureşti – individual

Locul – 3 juniori – Melinda Egri

Locul – 1 fete – Daniela Grapă

participă şi  Zsolt Bodi  , Levente Jozsa

 

 86.   6 – 8 Ianuarie 2007  Miercurea Ciuc  – sensei Atsushi Takita

- participă Zsolt Bodi  , Levente Jozsa  , Daniela Grapă , Emilia Carţiş

 

87.  22 – 28 Ianuarie 2007  Braşov – Stagiu cu Sensei Tetsushi Abe  şi Sensei Atsushi Takita

 

88.   Cupa României 31 Martie 2007 Bucureşti -  echipe

participa Levente Jozsa , Daniela Grapă , Loredana Stoica ,  Melinda Egri

 

89.  11 Aprilie 2007 Braşov – un antrenament cu Sensei Atsushi Takita

 

90.  Cupa României  22 Aprilie 2007  Bucureşti – individual

participă Zsolt Bodi,  Levente Jozsa, Daniela Grapă , Loredana Stoica

grade obţinute – 1 kyu – Melinda Egri

obţine bogu Alexandra Burinaru şi Andreea Burinaru

 

91.  7 iunie 2007 Braşov – un antrenament cu Sensei Tetsushi Abe

 

92 .  6 –  8 Iulie 2007 Miercurea Ciuc – stagiu cu Sensei Atsushi Takita

participă Levente Jozsa , Zsolt Bodi

 

93. 1 – 5  August 2007 Cupa Ungariei  – Budapesta

participă Levente Jozsa şi obţine gradul de 3 Dan

 

94. Cupa Tomis şi stagiu 7 – 11  August 2007 Constanţa cu Sensei Alain Ducarme 7 dan , Sensei Ioan Craciunel 4 dan si Sensei Ion Gârbea 3 dan

Locul – 3 fete – Daniela Grapă

grade obţinute - 1 dan – Loredana Stoica

- 1kyu – Emilia Carţiş

participă şi Zsolt Bodi  , fară bogu Cristina Georgescu şi Radu Georgescu

 

95. 18 August 2007 Brasov – un antrenament cu Sensei Ioan Crăciunel

 

96. Cupa Balcanica 8 Septembrie 2007 Bulgaria

Locul – 3 băieţi – Levente Jozsa

Locul 1 – echipa României – face parte din ea Levente Jozsa

 

97.   28 – 30 Septembrie 2007 Miercurea Ciuc – stagiu cu Sensei Atsushi Takita

participă  Zsolt Bodi , Levente Jozsa , Kovacs Alexandru , Daniela Grapă  , Violeta Hulea , Cristina Georgescu , Radu Georgescu şi Rodiana Guşu

 

98. Campionatul Naţional 6 Octombrie  2007  Bucureşti – echipe 

participă  – Emilia Carţiş , Daniela Grapă , Melinda Egri , Levente Jozsa  , Alexandru Kovacs

obţine bogu -  Oana Lucaciu , Cristina Georgescu , Radu Georgescu şi Rodiana Guşu

 

99.   30 Octombrie 2007 Braşov – un antrenament cu Sensei Atsushi Takita

 

100.  4 – 8 Noiembrie 2007 Braşov – un antrenament cu Sensei Atsushi Takita

 

101.  Campionatul Naţional 10 Noiembrie  2007  Bucureşti – individual

Locul – 3 copii – Andreea Burinaru

Fighting spirit  – Alexandra Burinaru

Locul – 2 fete – Melinda Egri

Locul – 3 fete – Daniela Grapă

participă şi  Emilia Carţiş , Levente Jozsa  , Alexandru Kovacs

 

102.    30 Noiemb – 2 Decemb 2007 Miercurea Ciuc – antrenamente cu Sensei Atsushi Takita

participă  Emilia Carţiş , Levente Jozsa , Zsolt Bodi, Alexandru Kovacs

 

103.   27 – 30 Decembrie 2007 Haidunanas Ungaria  Stagiu

grade obţinute – 1 Dan – Emilia Carţiş

participă şi  Melinda Egri

104.  14 – 20 Ianuarie 2008 Braşov –  antrenament cu Sensei Atsushi Takita

 

105. 1- 3 Februarie 2008 Miercurea Ciuc –  antrenament cu Sensei Atsushi Takita

participă  Zsolt Bodi , Levente Jozsa , Alexandru Kovacs , Daniela Grapă ,Emilia Carţiş , Melinda Egri

 

106. Stagiu de lot Snagov 29 Februarie – 2 Martie 2008

participă  Levente Jozsa , Daniela Grapă şi Melinda Egri

 

 107. Campionatul European de kendo Helsinki Finlanda 17 – 24 Martie 2008  şi Stagiu

participă  Levente Jozsa , Daniela Grapă şi Melinda Egri

grade obţinute - 3 dan -  Daniela Grapă

- 1 dan – Melinda Egri

 

108. Cupa României  24 Mai 2008  Bucureşti – individual

Locul – 2 copii – Alexandra Burinaru

Fighting spirit  -  Andreea Burinaru

Fighting spirit  – Zsolt Bodi

 

109. Cupa Kanji Tsushima 27 – 29 Iunie 2008 Sfintul Gheorghe si stagiu

Au fost Sensei Kanji Tsushima , Sensei Shinichi Ishikubo , Sensei Atsushi Takita ,

Sensei Ioan Crăciunel , Sensei Ion Gârbea si Sensei Octavian Cismaş

obţin bogu – Gabriel Ungureanu

participă şi – Loredana Stoica ,  Daniela Grapă, Oana Lucaciu , Levente Jozsa , Alexandru Kovacs

Radu Georgescu , fără bogu Cătălin Ceascai

 

110.  4 iulie 2008 Braşov Piaţa Sfatului  - Vine Sensei Kanji Tsushima impreuna cu o delegaţie de patru persoane de la ambasadă si Sensei Shinichi Ishikubo pentru a face o demonstraţie de

MOCITSUKI – prajitură tradiţională din orez.  Participă şi Sensei Ioan Crăciunel

 

111.  12 Iulie 2008 cupa Ungariei – Budapesta

grade obţinute – 1 dan – Alexandru Kovacs

participă şi  Zsolt Bodi , Levente Jozsa , Emilia Carţiş , Melinda Egri

 

112. Cupa Tomis şi stagiu  Iulie 2008 Costineşti cu Sensei Alain Ducarme , Sensei Jean Pierre Raick ,Sensei Ioan Craciunel si Sensei Ion Gărbea

La stagiu participă Daniela Grapă

Locul – 2 fete – Melinda Egri

Locul – 3 fete – Daniela Grapă

Locul -1 băieţi – Levente Jozsa

 

113. Stagiu de lot  11 – 12 octombrie 2008 Bascov – Budeasa

participă  Zsolt Bodi , Levente Jozsa , Daniela Grapă şi Melinda Egri

 

114.  Stagiu de lot  15 – 16 Noiembrie 2008 Sfintul Gheorghe

participă  Zsolt Bodi , Levente Jozsa , Daniela Grapă , Melinda Egri şi Loredana Stoica

 

115. Campionatul Naţional 29 Noiembrie  2008  Bucureşti – individual şi echipe

Locul – 2 fete – Melinda Egri

Locul – 3 fete – Daniela Grapă

Locul -3 băieţi – Levente Jozsa

Locul – 2 echipe  – Zsolt Bodi , Levente Jozsa , Daniela Grapă , Melinda Egri , Radu Georgescu

 

116. 22 Decembrie 2008 Braşov – un antrenament cu Sensei Tetsushi Abe , vine şi Sensei Shinichi Ishikubo care ne aduce o donaţie de shinaie din partea Familiei Therunuma

 

117.   24 – 25 Ianuarie 2009 Braşov –  antrenamente cu Sensei Shinichi Ishikubo

 

118.  Stagiu de lot 7 – 9 Februarie 2009 Bascov – Budeasa

participă  Zsolt Bodi , Levente Jozsa , Melinda Egri

 

119 . 28 Februarie – 1 Martie 2009 Braşov –  antrenament cu Sensei Shinichi Ishikubo

 

120.  Stagiu de lot  7 – 8 Martie 2009 Bascov – Budeasa

participă   Levente Jozsa , Daniela Grapă

 

121.  Cupa României  4 -5 Aprilie 2009 Bascov – Budeasa

Locul – 3 fete – Daniela Grapă

Locul – 3 echipe – Zsolt Bodi , Levente Jozsa , Daniela Grapă ,  Radu Vrânceanu, Adrian Cristea

fără bogu  Dragoş Grossu

grade obţinute - 1 kyu  – Adrian Cristea

- 1 kyu  – Radu Vrânceanu

 

122. 7- 8  Mai 2009  Braşov 15 ani de la primele antrenamente – formarea Clubului KYOBUKAN  – au fost invitaţi şi au venit Sensei Ioan Crăciunel , Sensei Ion Gârbea , Sensei Valentin Crăciunel , Sensei Silviu Georgescu şi Sensei George Furtună . Am facut un antrenament

Obţin bogu - Iulia Mureşan şi Robert Mureşan

 

123 . 16 – 17 Mai 2009 Stagiu de lot Bascov – Budeasa – selecţia finală pentru formarea echipei care v-a participa la Campionatul Mondial de Kendo din San Paulo  Brazilia

Levente Jozsa afost selecţionat.

 

124.   23 -24 Iulie 2009 Braşov – un antrenament cu Sensei Sakai Toshinobu 7 dan

In data de 24 Iulie 2009 – vine pentru un antrenament şi Sensei Alain Ducarme 7 dan – Preşedintele Federaţiei Europene de kendo.

 

125.  27 Iulie – 2 august 2009 Stagiu Năvodari şi Cupa Tomis cu Sensei Alain Ducarme 7 dan,   Sensei Sakai Toshinobu 7 dan  , Sensei Ioan Craciunel 5 dan si Sensei Ion Gărbea 3 dan

Locul – 3 fete – Daniela Grapă

 

126.   Campionatul Balcanic Ohrid Macedonia   3 – 4 Octombrie 2009

participă   Daniela Grapă

 

127.  Cupa Kanji Tsushima  30 Octombrie 2009 Braşov

Locul – 2 fete – Daniela Grapă

obţin bogu – Valentin Neda , Veniamin Ciupercovici şi Dragoş Grossu

participă şi – Loredana Stoica , Zsolt Bodi , Radu Vrânceanu, Adrian Cristea ,  Dragoş Grossu

 

128. Campionatul Naţional 28 -29 Noiembrie 2009 Bascov – Budeasa

Participă Daniela Grapă , Adrian Cristea ,  Dragoş Grossu şi Ioan Aurel Macaveiu

obţine bogu – Ioan Aurel Macaveiu

 

129. 30 Noiembrie – 2 Decembrie 2009 – antrenamente cu Sorin Zahan

 

130. 28 Decembrie 2009 Braşov –  antrenament cu Sensei Tetsushi Abe 7 Dan

 

131. Stagiu de lot 16 – 17 Ianuarie 2010 Bascov – Budeasa

participă   Daniela Grapă

 

132.  Stagiu de lot 13 – 14 Februarie 2010 Bascov – Budeasa

Selecţia finala – participă Daniela Grapă şi Bogdan Ratz

 

133.  Stagiu de lot  6 – 7 Martie 2010 Bascov – Budeasa

participă Daniela Grapă şi Bogdan Ratz

 

134. 22 Martie 2010 – obţine bogu – Cristian Nechifor

 

135. Cupa României  27 – 28 Martie 2010 Bascov – Budeasa

Locul – 2 fete – Daniela Grapă

Participă Robert Mureşan, Bogdan Ratz, Cristian Nechifor, Adrian Cristea, Dragoş Grossu şi Ioan Aurel Macaveiu

 

136. Campionatul European de kendo Debrecen Ungaria 9 – 11 Aprilie 2010

participă Daniela Grapă şi Bogdan Ratz

grade obţinute – 1 Dan – Bogdan Ratz

 

137. 22 – 23 Mai Stagiu Miercurea Ciuc –  antrenamene cu Sensei Shinichi Ishikubo

participă Daniela Grapă , Cristian Nechifor

 

138.   11 Iulie 2010 – un antrenament cu Sensei Tetsushi Abe

 

139.   27 Iulie – 1 August 2010 Stagiu Năvodari  cu Sensei Alain Ducarme  , Sensei Ioan Craciunel  si Sensei Ion Gârbea

 

140.  16 septembrie 2010 demonstrativ – deschiderea magazinului Decatlon din Braşov

participă Daniela Grapă , Bogdan Ratz , Ciprian Popa , Radu Georgescu , Alexandru Constantina , Cristian Nechifor , Mihai Horincar

 

141 . 24 -25 septembrie 2010Stagiu şi Cupa Balcanica Bucureşti

participă Daniela Grapă ,  Bogdan Ratz şi Alexandru Constantina

 

142.Cupa Kanji Tsushima  23 Octombrie 2010 Miercurea Ciuc

Locul – 1 fete – Daniela Grapă

participă şi Bogdan Ratz ,  Mihai Horincar

 

143. Campionatul Naţional 28 -29 Noiembrie 2010 Bucureşti

Locul – 2 fete – Daniela Grapă

grade obţinute – 1 kyu – Radu Georgescu

participă şi Mihai Horincar

 

144.  Stagiu de lot 15 -16 Ianuarie 2011 Bucureşti – participă Daniela Grapă

 

145.   Stagiu de lot 19 – 20 Februarie 2011 Bucureşti – participă Daniela Grapă

 

146. Stagiu de lot 4 -5  Martie 2011 Bucureşti – participă Daniela Grapă

 

147. Cupa României 16 – 17 Aprilie 2011 – Miercurea Ciuc

Locul – 3 fete – Daniela Grapă

participă  Bogdan Ratz ,  Radu Georgescu , Alexandru Constantina ,  Mihai Horincar

148. Campionatul European de kendo Gdynia – Polonia  6 – 8 Mai 2011

participă Daniela Grapă

 

149.Stagiu de lot 11 – 12 Iulie 2011 Bucureşti – participă Daniela Grapă

 

150.Cupa Kanji Tsushima  25- 26 Iunie 2011 – Târgu Mureş

        Locul – 3 fete – Daniela Grapă

participă   Mihai Horincar

 

151. 21-25 Iulie 2011- antrenament cu Sensei Octavian Cismaş

 

152. 27 – 31 Iulie 2011 Stagiu Buşteni – Cupa Caraiman  cu Sensei Alain Ducarme  , Sensei  Wolf şi Sensei Ioan Craciunel

participă Daniela Grapă

 

153. 4 Octombrie 2011 Braşov – Un antrenament cu o delegatie condusa de Sensei Kanji Tsushima

participă  Bogdan Ratz , Ciprian Popa , Daniela Grapă

 

154. Stagiu de lot 8 – 9 Octombrie 2011 Buşteni – participă Daniela Grapă

 

155. Campionatul Naţional 26 -27 Noiembrie 2011 Bucureşti

Locul – 3 fete – Daniela Grapă

Fighting spirit – Bogdan Ratz

participă   Mihai Horincar

 

156. 29 Noiembrie 2011 – demonstrativ Sala Reduta

participă   Mihai Horincar , Radu Georgescu,  Daniela Grapă

 

157. Stagiu de lot 8 -11 Decembrie 2011 Bucureşti – participă Daniela Grapă

 

158. Selectia lotului 18-19 Februarie 2012 Brasov – selectionata a II a Daniela Grapă

 

159. Cupa României – 5 – 6 Mai 2012 Cluj

Locul – 1 fete – Daniela Grapă

 

160. Campionatul Mondial de kendo Novara Italia 25 – 27 Mai 2012

participă Daniela Grapă

 

161. 2 – 11 August 2012 Stagiu Buşteni – Cupa Caraiman  cu Sensei Alain Ducarme  , Sensei  Wolf şi Sensei Ioan Craciunel

Locul – 1 fete – Daniela Grapă

participă Macaveiu Ioan Aurel

 

162. 18 şi 25 august 2012 – un antrenament cu Ştefan Amuratiu

 

163. 22 Septembrie 2012 – doua  antrenamente cu Sensei Ioan Craciunel

 

164. Campionatul Naţional 17 -18 Noiembrie 2012 Bucureşti

Locul – 3 fete – Daniela Grapă

participă   - Ioan Aurel Macaveiu

grade obţinute – 1 kyu  – Ioan Aurel Macaveiu

 

165. 24 Noiembrie 2012 – doua  antrenamente cu Sensei Ioan Craciunel 

 

 

166. 19 Ianuarie 2013  –   antrenamente cu Sensei Ioan Craciunel 

167. Selectia lotului 9 Februarie 2013 Brasov – selectionată  Daniela Grapă

 

168. Cupa României – 23 – 24 Martie 2013  Cluj Napoca

Locul – 3 fete – Daniela Grapă

 

169.   Aprilie 2014  Au fost modificate actele Clubului , Preşedintele – Daniela Grapă  ,    Vicepreşedinte – Bogdan Ratz  şi secretar  Ion Aurel Macaveiu

 

170. Stagiu de lot  25-26 Mai 2013 Brasov – participă Daniela Grapă

 

171. 29 Iulie – 3 August 2013  Stagiu Buşteni – Cupa Caraiman  cu Sensei Alain Ducarme  , Sensei  Wolf şi Sensei Ioan Craciunel          participă  - Daniela Grapă

 

172. Campionatul Naţional 23 -24 Noiembrie 2013 Bucureşti  Ediţia a XX a

Locul – 2 fete – Daniela Grapă

Locul – 3 fete – Alexandra Burinaru

participă – Andreea Burinaru.

 

173. Demonstrativ 15 Decembrie 2013 – Bucureşti

Invitaţi la Cupa Tiger Security kobudo

participă  - Daniela Grapă , Ioan Aurel Macaveiu , Albert Macaveiu

 

174. Stagiu de lot   18-19 Ianuarie 2014 Brasov

– participă Daniela Grapă, Alexandra Burinaru, Andreea Burinaru.

 

175. 15-16 Februarie 2014  – 3  antrenamente cu Sensei Ioan Craciunel

 

176. Selectia lotului 22Februarie 2014 Brasov – selectionată  Daniela Grapă

 

 

177. Cupa României – 22 – 23 Martie 2014  Miercurea Ciuc

Locul – 1 fete – Alexandra Burinaru

Locul – 3 fete – Andreea Burinaru  , Daniela Grapă

Locul – 1 Echipe Feminin – Alexandra Burinaru , Andreea Burinaru  , Daniela Grapă

 

 

 

MEMBRII FONDATORI AI CLUBULUI SPORTIV DE KENDO ,, KYOBUKAN ,,

 

  1. Zahan Sorin
  2. Amuratiu Anton Stefăniţă
  3. Grapă Daniela
  4. Ratz Bogdan
  5. Iacob Vasile
  6. Popa Ciprian Ioan
  7. Zahan Anca Elena
  8.  Kerestes  Jozsef  Csaba
  9. Pascu Bianca
  10.  Brâcov Andrei Vladimir
  11. Stănilă Vasile Alin
  12. Catrinoi Ecaterina
  13. Călănică Dumitru Cristinel
  14. Miclea Mariana Veronica
  15. Cristea Marin Cristian
  16. Moldoveanu Mihail
  17. Serban Claudia
  18. Iacob Maria Magdalena
  19. Mănciulea Sebastian Mircea
  20. Amuratiu Ana
  21. Iluţ Raul Cornel

 

La început am fost afiliaţi la Bucureşti la Asociaţia Româna de Kendo  - Mai 1994 – 1997

Asociatia de kendo ,, KYOBUKAN ,, Braşov 7 octombrie 1997

Clubul Sportiv de Kendo ,,KYOBUKAN ,, Braşov 13 Mai 2003

 

 

SALI DE ANTRENAMENT

  1. Sala ,, DINAMO ,, mai 1994 – septembrie 1994
  2. Sala ,, TRACTORUL ,, – septembrie 1994 – decembrie1994
  3. Liceul ,, APRILY LAYOS ,, – ianuarie 1995 -  ianuarie 1997
  4. Complexul Sportiv Agrement ,, TÂMPA ,, – februarie 1997 – aprilie 1998
  5. Liceul ,, UNIREA ,,-  25 aprilie 1998 – 1 august 2001
  6. Liceul de Industrie Uşoară – 18 octombrie 2001 – 17 octombrie 2004
  7. Şcoala Generală nr. 10 – 26 Octombrie 2004 – mai 2005
  8. Grădiniţa nr 66 ,, MARTINICĂ ,, – 16 IUNIE 2005 – prezent